вторник, 3 мая 2016 г.

Kogukondlik tarkvaraarendus

Vali kaks vaba tarkvara projekti ja võrdle neid ajaveebis arenduse vaatenurgastArendus
Algusel oli Debian. Aastal 2004 Ubuntu oli arendatud autonoomseks distributiiviks mille põhjal oli ebastabiilne Debiani redaktsioon sama pakettide süsteemiga – DEB. 2 aastat hiljem 2006 aastal sai alguse esimene Linux Mint versiooni, mille põhjal oli Ubuntu (täpsemalt tema KDE redaktsioon - Kubuntu). Sel ajal Linux Mint kasutas Ubuntu repositooriumid.
Ubuntu omab küllaltki suur arendajate meeskonda kui Mint. Ubuntu rahastab Mark Richard Shuttleworth ja tema kompanii Canonical, milles on mitu tütarettevõtte ja rohkem kui 500 töötajat üle maailma.
Teiselt poolt Linux Mint’il ei ole nii keeruka juhtimise ja toetuse struktuuri, selle asemel Minti toetub sponsorite ja kasutajate annetuste poolt, ka erinevate firmade kokkuleppelt. Linux Mint projekti asutaja on Clement Lefebvre. Ka on arendajate ja kaastöötajate kümmekonnad ühinenud rühmadesse, mis aitavad kaasa luua, tõlkida, testida ja parendada Linux Minti uued versioonid. Arendajad põhilise osana koondatud Euroopas, aga on kogukonnad ka Aasias.

Nimetuste andmine
Mõlemad, nii Ununtu kui Mint omavad määratud versioonide uute nimetuste andmise süsteemi. Traditsiooniliselt igale Linux Mint release’ile omistatakse naiste nime «a» tähe lõppes. Kuni aasta 2007 Linux Mint lasi välja publikatsioonidega nagu 2.0, 3.0 jne. 2008 aastal Linux Mint sai välja tulla mažoori versioonidega, näiteks Linux Mint 5 LTS koodinimega Elisa. Aga 2014 aastal sai jälle versioonisid punkti tagasi ja juulis 2015 ilmus väljaande koodinimega Rafaela 17.2
Ubuntu’l on alati olemas versiooni number koos puntiga, mis näitab väljaande aasta ja kuu. Ubuntu väljaanded saavad koodinimed alfabeet järjekorras koostatud kahest sõnast alustatud ühe ja samas tähest. Esimene sõna alasi omadussõna ja teine tähendab mingi loom reeglina haruldane loom.

Väljaande tsüklid
Ubuntu uued versioonid tulevad iga 6 kuud, see tähendab 2 väljaande aastas, tavaliselt aprillis ja oktoobris. Iga väljaande toetub 10 kuu jooksul, siis lõpetatakse välja lasta ametlikuid uuendusi.
On olemas ka LTS (Long Term Support) väljaanded, mis toetatakse 5 aasta jooksul väljaandmise pärast. Hetkel iga neljas Ubuntu Versioon on LTS, see tähendab, et need tulevad iga 2 aastat. Need on Lucid Lynx (10.04) 2010 aastal, Precise Pangolin (12.04) aastal 2012, Trusty Tahr (14.04) aastal 2014 ja Xenial Xerus (16.04) aastal 2016
Linux Mint jälgib sama väljaande skeemi järgi, väljaandes 2  versiooni aastas. Aga väljande graafik on mittefikseeritav ja uuemad versioonid tulevad ainul siis kui need on valmis saanud, aga see reeglina 2 kuu pärast Ubuntu tulekust. Mintis ka on olöemas LTS versioonid 5 aastase toeutusega. Iga neljas väljaande on LTS. Viimane Min LTS versioon on Qiana 17.

Allikad:
https://en.wikipedia.org/wiki/Ubuntu_(operating_system)
https://www.linuxmint.com
http://losst.ru/linux-mint-vs-ubuntu-v-chem-raznitsa

Комментариев нет:

Отправить комментарий