среда, 16 марта 2016 г.

Sotsiaalsed võrgustikud

Tumblr

Minu ajaveeb Tumblris http://pakodo.tumblr.com

Olen tavaline Facebooki kasutaja ja ei ole ühtegi päeva, et ei vaadanud sellesse sotsiaalvõrgustiku keskkonna. Aga proovisin selle aine raames otsida midagi uut ja huvitavat enda jaoks. Google appi ja veider nimetus TUMBLR pööras mu tähelepanu. Registreerumine võttis minust 1 minut. Keskkond küsib ainult e-post ja salasõna. Ei ole suurt küsimustiku, mis on viimasel ajal hästi populaarne teistes sotsiaalvõrgustikus.

Mis siiski see on Tumblr?

Tumblr on nii ajaveeb kui sotsiaalvõrgustik, mis lubab kasutajatel tekste, pilte, videot ja audiot jagada. Kõik Tumblri nn. sõnumid jagatakse 7 tüübideks: Tekst, Foto, Tsitaat, Viite, Chat (erilise formaadiga tekst dialoogi kujul, mitte midagi sarnast jututoaga), audiofail ja videofail.Iga Tumblri kasutaja haldab oma ajaveebi nagu tavaline veebileht ja võib lugeda ka teiste ajaveebid. Sarnaselt Facebokiga iga kasutaja võib alla kirjutada teiste ajaveebidele “Follow” lingi abil ja vaadata nende sõnumid oma uudiste lehel. Kui Facebookis on tegevus “jaga”, mis annab võimalust salvestada teiste poolt loodud sõnumid oma avalehel, siis Tumblris see nimetatakse “reblog”. Video ja audio võib oma arvutist ka alla laadida kui ka Youtube’st lingi panna. Tumblri kaudu võib ka saata sõnumid teistele keskkonna kasutajale ja panna märgu “Like” (ikoonil on kujutatud südameke). Erinevus Facebook’ist ja tavalises jututoast on selles, et Tubleris teistpidi realiseeritud kommentaaride jäätmine ja seega suhtlemise võimalused. Alguses tuleb teha “Reblog” ja ainult siis kommenteerida vastava sõnumi oma ajaveebis. Kuid soovi korral tavalised kommenraarid võib realiseerida disqus.com vahenditega. Plussiks on see, et kasutaja kohe saab domeeni nime formaadis bloginimi.tumblr.com ja loodud veebihelel ei ole ühtegi reklaami bännerit (arendaja uhkuvad sellega). Teiste sõnadega Tubler jäi mul hea mulje, sest ma tegin väga kiiresti oma veebilehe.

Aga siiski vaatame Matt Webbi kriteeriumid, mis aines olid nõudeks:

Identiteet – on olemas ja alati võib muuta kasutaja sättede seas, selle nimega luuakse kasutaja põhiline ajaveebi URL. Tumblris võib luua mitut ajaveebi erinevate URL-ga.

Kohalolek – Tumblris ei ole võimalust teada saada kes on online või väljas (nähtavasti ei ole oluline)

Suhted – natukene imelik, aga Tumblris tutvustus alustab teiste inimeste sõnumi oma ajaveebis paiknemisest. Selle tegevuse pärast vastav bloger ilmub lugeja Messenger’i nimekirjas, aga vastav lugeja blogeri lugejate hulgas.

Vestlused - jututoad Tumblris realiseeritud tekstisõnumite saatmise teel. On võimalus saada kohe sõnumi mitu Tumblri kasutajatele.

Rühmad – Tumblris ühe ajaveebiga võib juhtida rühmas, sellele gruppile võib saada ka tekstisõnumid

Reputatsioon – Tumblris võib panna konkretsele sõnumile “südameke” ja vastavalt kui neid on palju, siis sõnum on väärtuslikum. Tegelikult teised kasutajad vaatavad märkused, kus on kirjas mitu "Laike", "Reblog"i ja kommentare

Jagamine – Tumblris jagamise miinimum ühikuga saab arvestada sõnumit. Kasutaja sättes võib märgata kumb sõnum on kättesaadavad ainult ajaveebi autorile, kõike Tumblri kasutajatele või Internet kogukonnale (aga väga piiratud võimalused minu arust).

Kokkuvõtteks

Tumblr, minu arust, hea keskkond kes soovib endale luua kiiresti hea ajaveeb või veebileht. Tumblr omab ennas väga hea töövahendid selle jaoks ja aitab tavakasutajale luua ilusat ajaveebi. Kuid, see veebikeskkonna eesmärk on siiski blogimine või isegi (mul jäi selline mulje) suhtlemine blogidega (erinevalt tavalisest jututoast). Ma ei nimetaks Tumblrit tõelist 100% sotsiaalse võrgustikuga nagu Facebook on. Aga Tumblris on oma eelistajad ja oma kaalukas nišš Internetis.

Igal juhul ühe päevaga sain teada midagi uut.

Комментариев нет:

Отправить комментарий