пятница, 19 февраля 2016 г.

Võrgukogukonnad

Jutt käib projektist  "Jookse targalt", mis korraldab "Motus" sporidiklubi Narvas (grupp Facebookis).

Alustatavad jooksjad (nn. jooksu fännid) - populaarne kogukond, kus inimesed kohtuvad nii virtuaalmaailmas kui ka internetis.

Viimasel ajal palju inimesi, kes juba sai 30-aastaseks alustavad miskipärast joosta. Nad ei ole sportlased ega professionaalsed jooksjad - nad on tavalised kultuuri-, hariduse- või kaubanduse- töötajad. Miks nad hakkavad jooksma selles vaanuses? Igal alustataval jooksjal on oma isiklikud põhjused:

  • Sõbrad ja tuttavad
  • Liikumise vajadus
  • Nauding
  • Liikumisürituste populaarsuse tõus
  • Sotsiaalne aspekt
  • Heaolu
  • Ettevalmistused suurteks spordisündmusteks
  • Teised põhjused (hinge seisund, unistus lapsepõlvest jne)

Need inimesed registreeruvad igasugustes väikestes jooksusarjas, edasi poolmaratonil ja isegi maratonil, mis korraldatakse kogu maailmas. Vaatleme lähemalt kogukonna tegurid:

Tehnoloogiline areng - inimesed loovad internetis foorumid, saidid, facebooki avalikud lehed, et suhelda omavahel ja vestelda jooksust. Jagatakse oma fotodega, jooksu saavutustega, oskustega, kogemustega ja probleemidega. Kasutavad igasuguseid jooksu moobilrakendusi (näiteks Endomondo Sport Tracker ja teised) või seadmeid (pulsikellad, GPRS kellad-navigatorid jne.)

Võimalus valida kõikvõimalikke parameetreid - kui rääkida jooksust, siis selles punktis hea jooksja tihti hakkab soetama endale sportlikuid ilusaid rõivaid või jalatseid, igasususeid gadget'id ja teised asjad, et pärast suhelda internetis, mis on üks parem kui teine igasuguste parameetrite järgi.

Ajatu aeg - kui joosta heameelega, tihti aeg läheb nähtamatult. Kui joosta heas seltskonnas siis kahekordselt mõnusam. Mõned eelistavad joosta öösel, Rakveres isegi korraldatakse iga aasta ööjooks.

Kasvav rahuldamata suhtlemisvajadus - näiteks, inimesed, kes elavad üksi, kogunevad joosta gruppis vara hommikul enne tööd või õhtul, tihti teavas teineteist ainult interneti krijavahetusest. Jooksu käigus nad saavad tõeline suhtlemine ja rahuolu jooksust. Õige jooksu kiirus on selline, kui jooksjad saavad vabalt ja rahulikul suhelda omavahel ilma hingamisega probleemideta.

Hariduslikud püüdlused - hetkel on võimalik õppida, mitte väljudes kodust. Igasugused seminarid, vebinarid, konverentsid seotud jooksuga võib vaadata salvestuses vabalt ja teada saada palju huvitavaid asju. Kuid ilma praktikata palju ei jookse! Võib olla teadus või virtuaalne sport lähevad ära suurema osana nn. E-keskkonna, vaid mitte aktiivne sport nagu jooks!

Palju vaba aega, mida sisustada - kuna viimasel ajal kaasaaegne töötaja sai väga vähe liigutada, suurem osa tööjõust praegu istub arvuti taga, vaatab üle 100 korda internetis lehed, rumalad (või liiga targad! ) kommentaarid Facebookis, Delfis ja teistes nn. sotsiaalvõrgustikus. Selline olukord kahjustab inimese tervisele. Inimene palju tuhat saajandit on liigutanud, aga praegu istub "väheliigutavate" erialade suurendamise tõttu. Silmad väsivad, kael valub, isetunnet on halb. Kurb olukord.

Vajadus "millegi tõelise" järele, olgu või näilise - jooksuteel võib kohtuda nii tõeline sportlane kui ka puuetega inimene. Sport on kõikidele kättesaadav ja see on tore! Iga inimene võib näidata mis ta suudab.

Vahel ka otsene altruism - head tavad kutsuda tegevate sportlaseid pidama loenguid algajatele teemadele: “kuidas alustada joosta?”, “kuidas ennetada traumad”, “milline on õige jooksu tehnika” jne. Need videod pidevalt uuendatakse gruppi moderaatori poolt ja võib vaadata iga algataja. Samuti kutsutakse kindlasti meeditsiinitöötajd, kes jutustavad esmaabist ja õigest spordiga tegelemisest.

Populaarsed suuremad jooksu kogukonnad Eestis:
http://www.jooksja.ee


Комментариев нет:

Отправить комментарий